Krvna slika levkocitov - dekodiranje pri odraslih in otrocih, norma

Iz članka boste izvedeli, kaj je krvna slika levkocitov in dekodiranje kazalnikov analize pri odraslih in otrocih. Kaj pomenijo odstopanja in kako se pripraviti na analizo.

Zahvaljujoč preiskavam krvi lahko zdravnik izve veliko koristnih in pomembnih informacij o zdravstvenem stanju pacienta, ki ga preiskuje. Študija indikatorja, imenovane levkocitna formula, se izvede, da se določi vrsta bolezni, narava njenega poteka, razvoj zapletov in določitev predhodnih napovedi bolezni.

Kaj je formula levkocitov?

Levkocitna formula je pomemben kazalnik številčnega razmerja vseh vrst levkocitov, izračunanega v odstotkih, na podlagi pregleda obarvanega brisa. Levkoformula je sestavni del razširjene analize UAC. V vzorcih periferne krvi se določi na več načinov:

  1. Mikroskopija krvi s prsta šteje ročno z mikroskopskim pregledom.
  2. Preučevanje krvi iz vene - štetje z avtomatiziranimi metodami.

Levkociti imajo zaradi razlike v velikosti celic določeno lokacijo v preskusnem materialu: nevtrofilci, bazofili in eozinofili se nahajajo na robovih, limfociti z monociti pa v osrednjem delu razmaza.

Vrste levkocitov v levkogramu

  1. Eozinofile odkrivajo pri alergijah, parazitskih invazijah, nalezljivih in avtoimunskih boleznih ter pri raku.
  2. Nevtrofilci pomagajo v boju proti akutnim okužbam tako, da uničijo celične membrane patogenih mikroorganizmov in njihovo nadaljnjo fagocitozo (zajemanje in uničenje tujih celic). Razdeljeni so na:
  • V običajnih vzorcih ne smejo biti mielocitov (nastajajoče) in metamielocitov (mladih) celic. Pojavijo se le pri hudih nalezljivih patologijah ali boleznih krvi, ki jih spremlja zaviranje hematopoetske funkcije kostnega mozga.
  • Stab (mladi) - njihovo število začne naraščati z bakterijskimi okužbami, ko segmentirani nevtrofilci ne morejo obvladati svoje naloge.
  • Segmentirane celice (zrele) - količinsko boljše od ostalih. Potrebno za normalno delovanje imunskega sistema.
  1. Limfociti so nekakšna čistila: najdejo, prepoznajo in uničijo antigene, prispevajo pa tudi k dodatnemu tvorjenju protiteles v telesu za zagotovitev imunskega spomina (zapomnitev in hitro prepoznavanje tujih povzročiteljev).
  2. Monociti - njihova glavna naloga je absorbiranje in predelava odmrlih celic, bakterijskih, virusnih itd. agensi, atipične celice, ostanki lastnih fagocitov itd..
  3. Bazofili - natančna funkcionalnost teh celic ni bila zanesljivo preučena. Znano je, da uravnavajo alergijske reakcije in procese strjevanja krvi. Aktivirajo se, ko pride do žarišča vnetja.

Plazemske celice (plazemske celice) so bistvene za tvorbo protiteles. Običajno so pri analizi dovoljeni pri otrocih, pri odraslih pa ne. Plazmociti se pojavijo le med akutno patologijo.

Na kaj kaže formula levkocitov?

Ta analiza je informativna za diagnostiko:

  1. Virusne in bakterijske okužbe (omogoča diferencialno diagnozo).
  2. Parazitske invazije.
  3. Bolezni alergijske geneze.
  4. Maligne novotvorbe in levkemije (kot dodatna metoda primarne diagnoze).
  5. Stanje bolnikovega imunskega sistema.

Dekodiranje krvne slike levkocitov pri odraslih

Pri ocenjevanju krvnega testa za formulo levkocitov pri odraslem bolniku strokovnjaki preverijo nekatere kazalnike in njihovo skladnost z normalnimi vrednostmi.

Norma za dekodiranje levkoformule pri odraslih je predstavljena v tabeli:

KazaloNormalna vrednost
%X 10 9 / l
Zabodite nevtrofilce1-60,04-0,3
Segmentirani nevtrofilci45-722,0-5,5
Eozinofili0,5-50,02-0,3
Bazofili0-10-0,065
Monociti3-110,09-0,6
Limfociti19-371,2-3,0

Vsako zabeleženo odstopanje od normalnih vrednosti je razlog za temeljitejši pregled. Vsi dobljeni rezultati se ovrednotijo ​​skupaj s podatki o anamnezi, kliničnimi simptomi, pritožbami bolnikov in rezultati drugih analiz.

Dešifriranje krvne slike levkocitov pri otrocih

V otrokovih analizah se pojavljajo stalne spremembe, odvisno od rasti in razvoja telesa, zato bo norma krvne formule pri otrocih odvisna od starosti. Takoj po rojstvu v otrokovih analizah prevladujejo nevtrofilci (približno 65-70% celotnega števila celic). Limfociti predstavljajo 25-30%.

V prvih petih dneh se število limfocitov poveča in število nevtrofilcev pade. 5. dan opazimo prvi fiziološki križ - raven limfocitov doseže 50-60% in nevtrofilcev - od 35 do 47%.

Približje mesecu starosti otrokovo telo proizvaja več limfocitov kot nevtrofilcev, kar ustvarja močno odpornost proti bakterijam. V celotni masi levkocitov do 65% pade na same limfocite, približno 15-20% pa na nevtrofilce. Ta levkoformula v krvi pri enoletnem otroku zagotavlja močan imunski sistem, kar je pomembno v obdobju aktivnega razvoja..

Po prvem letu, ko je imunski sistem že popolnoma izoblikovan, se količina limfocitne mase postopoma zmanjšuje.

Do četrtega leta se zgodi še eno križanje, med katerim se limfociti spet primerjajo z nevtrofilci, kar tvori oviro za prodiranje patogenih mikroorganizmov. Po njej število nevtrofilcev še naprej raste, število limfocitov pa se še naprej zmanjšuje..

Bližje do šestega leta dešifriranje krvne slike otrokove levkocite vse bolj spominja na analizo odrasle osebe, pri kateri glavnina pade na nevtrofilce in limfocite.

Kaj je premik v formuli levkocitov?

V standardni formuli levkocitov so mladi nevtrofilci prikazani od leve proti desni, sledijo pa jim bolj zrele celice. Prvi korak je razmisliti o razmerju med tema dvema kategorijama. Shift je razvrščen v 3 vrste: levi, pomlajevalni in desni.

Premik števila levkocitov

Kaj je premik formule levkocitov v levo

Stanje, ki kaže na prevlado mladih celic v krvnem obtoku nad zrelimi, vendar zaradi šibke biološke aktivnosti niso sposobne normalno vzdrževati imunosti. Razlog za ta pojav je pogosto:

  • Izguba krvi.
  • Bolezni, ki jih spremlja zaviranje hematopoetske funkcije kostnega mozga.
  • Aseptični vnetni procesi.
  • Maligne novotvorbe.
  • Gnojna okužba.
  • Zastrupitev telesa.

Ko se določi premik formule levkocitov v levo s fiksno izrazito pomladitvijo, lahko rezultat pomeni krvne bolezni (levkemija).

Kaj je premik formule levkocitov v desno

Stanje, ki se pojavi, ko se zazna rast zrelih levkocitov s prevlado nad vsemi drugimi vrstami celic. Takšno dekodiranje je mogoče pod takimi pogoji:

  1. Motnja jeter
  2. Disfunkcija ledvic.
  3. Izpostavljenost ionizirajočemu sevanju.
  4. Redna transfuzija krvi.

Po analizi laboratorijski asistent izračuna tako imenovani indeks premika, ki odraža raven skupnega števila novih levkocitov do bolj zrelih..

Krvna slika levkocitov omogoča diferencialno diagnozo med okužbami virusne in bakterijske geneze, pa tudi sum na prisotnost parazitskih invazij in prisotnost novotvorb maligne geneze.

Odstopanja od nome pri odraslih

Limfocitoza, ki se kaže s povečanjem koncentracije limfocitov v krvnem obtoku, lahko kaže na razvoj ene od naslednjih patologij:

  • Norice.
  • Sifilis.
  • Rubeola.
  • Levkemija.
  • Limfom.
  • Tuberkuloza.
  • Ošpice.

V ozadju je mogoče opaziti nizko število limfocitov:

  • Imunosupresivna stanja.
  • Avtoimunske bolezni.
  • Disfunkcija ledvic.
  • Pomanjkanje hranil in elementov v sledovih.
  • Radioterapija.
  • Zdravljenje s kortikosteroidi.

Povečanje števila nevtrofilcev je pomemben pokazatelj naslednjih bolezni:

  • Akutna krvavitev.
  • Zastrupitev.
  • Razvoj bolezni bakterijske etiologije.
  • Miokardni infarkt.
  • Vaskulitis.
  • Maligne novotvorbe.
  • Avtoimunske patologije.

Če dekodiranje analize pokaže nizko koncentracijo nevtrofilcev, lahko zdravniki sumijo na naslednje patologije:

  • Imunosupresivna stanja.
  • Vpliv ionizirajočega sevanja.
  • Progresivna nalezljiva bolezen.

Rast monocitov kaže na naslednje pogoje:

  • Okužbe zaradi vpliva bakterij.
  • Napredovanje revmatoidnega artritisa.
  • Infekcijska mononukleoza.
  • Parazitske invazije.
  • Hemoblastoza.

Nizka koncentracija monocitov v formuli limfocitov pomaga pri sumu na pljučno tuberkulozo. Če ugotovimo visoko raven bazofilov, lahko pomislimo na prisotnost kronične mieloične levkemije ali eritremije. Dešifriranje formule levkocitov pri odraslih lahko pokaže povečanje eozinofilov, ki ga pogosto zaznamo med:

  • Alergija.
  • škrlatinka.
  • Okužba s paraziti.
  • Kožne patologije.
  • Eozinofilna levkemija.

Zmanjšanje eozinofilov pri odraslih lahko sproži progresivni tifus ali hiperaktivnost nadledvične žleze. Dekodiranje levkograma se izvede z oceno jedrskih premikov, pri čemer je posebna pozornost namenjena razmerju zrelih in nezrelih nevtrofilcev.

Trenutno formula levkocitov velja za enega najpomembnejših kazalcev pri diagnozi. Izvedba CBC z oceno levkograma omogoča govor o prisotnosti akutnih patoloških stanj, učinkovitosti predpisanega terapevtskega tečaja in možnih napovedih za prihodnost.

Možna odstopanja od norme pri otrocih

Kakršne koli spremembe levkograma, ne glede na to, ali gre za premik formule levkocitov v levo ali v desno, kot tudi za povečanje ali zmanjšanje indeksa zastrupitve levkocitov pri otroku, vedno kažejo na nastanek ali napredovanje različnih patologij.

Visoka koncentracija limfocitov (limfocitoza) se diagnosticira, kadar telo prizadene okužba katere koli etiologije:

  • Oslovski kašelj.
  • Gripa.
  • Rubeola.
  • Ošpice.
  • Tuberkuloza itd..

Poleg zgoraj navedenega lahko povečanje koncentracije celic povzroči bolezni, kot so astma, avtoimunske patologije, reakcije alergijske geneze. Pomembno pomanjkanje levkocitov v tej starosti (limfocitopenija) kaže na patološko poškodbo kostnega mozga.

Veliko število nevtrofilcev (nevtrofilija) ali nevtrofilni premik v levo v prvih dneh življenja je fiziološko stanje. Nadalje obstaja križanje formule levkocitov.

Patološka nevtrofilija lahko kaže na vnetje popkovnične rane (omfalitis), enterokolitis, streptokokno okužbo itd..

Povečanje števila monocitov je označeno kot stanje (monocitoza), ki se pojavi zaradi glivične ali virusne okužbe. V tem primeru je treba simptome oceniti po nekaterih vizualnih znakih:

  • Limfadenopatija.
  • Vnetje v nazofarinksu in grlu.
  • Hepatomegalija in nežnost v desnem hipohondriju.

Poleg tega je premik števila levkocitov v desno ali levo pogosto povezan s pomanjkanjem monocitov (monocitopenija). Podobno stanje se lahko razvije ob pomanjkanju vitaminov B in folne kisline. Težavi se pogosto doda pomanjkanje železa ali anemija zaradi pomanjkanja B12 in folata..

Povečanje števila bazofilov (bazofilija) je precej redko stanje. Razlog je lahko prisotnost tuberkuloze pri bolniku, lezije bezgavk, mieloična levkemija.

Eozinofili imajo lahko tudi premik v levkocitni formuli v levo ali desno. Eozinofilija je lahko posledica alergij ali prisotnosti parazitskih črvov.

Indikacije za analizo

Zbiranje biomateriala za naknadno oceno levkograma je priporočljivo v enem od naslednjih primerov:

  • Opravljen strokovni izpit.
  • Načrtovanje nosečnosti.
  • Priprave na operacijo.
  • Diagnostika katere koli patologije (formula levkocitov se nanaša na eno glavnih vrst pohodne OVK).
  • Poslabšanje kronične patologije.
  • Akutne bolečine v trebuhu, povečano znojenje ponoči, shujšanost, zasoplost, driska, otekle bezgavke.

Klinične indikacije za imenovanje CBC z levkogramom:

  • Hipertermija.
  • Vročinsko stanje.
  • Boleči sklepi.
  • Bolečine v telesu, splošno slabo počutje.
  • Glavoboli.
  • Potreba po diferencialni diagnozi med virusnimi in bakterijskimi okužbami.
  • Otekle bezgavke.
  • Povečana krvavitev.
  • Pustularni izpuščaj na telesu.
  • Jemanje imunosupresivnih zdravil.
  • Kemoterapija ali radioterapija.
  • Nočno potenje.
  • Rutinski pregled med hospitalizacijo.
  • Rutinski pregled nosečnic.

Priprava na analizo

Za najbolj zanesljive rezultate testa se mora bolnik vsekakor pripraviti na postopek odvzema krvi:

  1. Kri se jemlje zjutraj, strogo na tešče (od trenutka prehranjevanja do analize je potrebno zdržati več kot 10 ur). Nekaj ​​časa pred postopkom lahko popijete kozarec navadne vode.
  2. Iz dnevnega menija morate izključiti mastne, prekajene, začinjene jedi in tonične napitke (kava, močan čaj, energijske pijače) ter alkohol 3-4 dni pred postopkom.
  3. 1-2 uri pred načrtovanim časom odvzema krvi ne smete kaditi (cigarete, nargile), ne smete dvigovati uteži, biti živčni.

Takoj po odvzemu se epruveta z biomaterialom pošlje v laboratorij na raziskovanje. Laborant z mikroskopom določi razmerje med vsemi vidnimi levkociti in izračuna levkogram. Poleg tega lahko samodejni analizator uporabimo za natančnejše in hitrejše rezultate..

Tehnika analize

Izračune formule levkocitov izvajajo usposobljeni zdravstveni delavci s preučevanjem brisov pod mikroskopom.

Poleg tega se pogosto uporablja avtomatiziran hematološki analizator. Če se odkrijejo določena odstopanja, se opravi dodatna mikroskopska ocena brisa z opisom jasne morfologije vidnih celic in razjasnitvijo levkograma.

Samodejne naprave omogočajo boljše rezultate: na tehnologiji je mogoče pregledati več kot 2000 celic, pod mikroskopom pa le 200. Med krvno preiskavo na analizatorju bo rezultat bolj informativen.

Samodejno štetje ima tudi številne pomanjkljivosti, ker ne more ločiti nevtrofilcev po segmentiranih in vbodnih vrstah..

zaključki

Ta analiza je enostavna za izvedbo, ne zahteva drage opreme in reagentov, zato jo je mogoče izvesti v katerem koli laboratoriju.

Je zelo informativen in se lahko uporablja za primarno diagnostiko. Omogoča vam, da ugotovite prisotnost okužbe, parazitov in alergijskih reakcij, sumite na prisotnost malignih novotvorb, imunskih patologij, bolezni krvi itd..

Kaj je formula levkocitov in kako se izračuna

Ena od komponent krvnega testa je levkocitna formula. Zdravniki priporočajo njegovo določitev za katero koli patologijo, saj je občutljiva na številne patologije. V članku bomo analizirali vse možne spremembe števila levkocitov in njihovega pomena.

Sorte levkocitov

Celotna krvna slika je sestavljena iz več kazalnikov. Vsi se odražajo v lastnih merskih enotah z oznakami v latinskih črkah.

Ko torej na rokah prejmete krvni test (levkogram), je dekodiranje vrednosti koristno za vsako osebo:

KazaloLatinsko imeNormalne vrednosti pri odrasli osebi
EritrocitiRBC4,4-5,4 * 10 12 / l
HemoglobinHGB125-165 g / l
TrombocitiPLT180-330 * 10 9 / l
LevkocitiWBC4,1-9,1 * 10 9 l

Formula levkocitov je zabeležena ločeno. Odraža razmerje med številom belih krvnih celic med seboj. To je pomembno za klinično diagnozo, saj vsi levkociti niso enaki..

Obstaja več vrst, ki se razlikujejo po svojih funkcijah v človeškem telesu:

  • Nevtrofilci,
  • Limfociti,
  • Monociti,
  • Eozinofili,
  • Bazofili.

Nevtrofilci

Ena najbolj vsestranskih celic. Aktivirajo se pri vsakem vnetju, ne glede na to, ali gre za bakterijsko ali virusno. Nevtrofilci uničijo vse snovi, ki so telesu tuje, sproščajo kemične sestavine, ki privlačijo druge vnetne celice. Zato kakršen koli vnetni odziv v bistvu sprožijo nevtrofilci..

Nevtrofilne celice se delijo tudi glede na stopnjo zrelosti:

  • Mielociti in metamielociti so zelo mlade, mlade celice, ki ne opravljajo nobenih funkcij. Zdrav človek jih nima v krvi.
  • Zabodne celice, ki zorijo vedno v krvi. Njihovo število se ob pojavu okužbe dramatično poveča..
  • Segmentirane - najbolj zrele, zrele celice. Izvajajo vse funkcije zaščite telesa, ki so značilne za nevtrofilce. Segmentirani nevtrofilci so zadnja stopnja v razvoju mielocitov.

Limfociti

To so celice, ki izvajajo drugo fazo imunskega odziva. Na mesto vnetja pridejo z reakcijo na kemikalije, ki jih sproščajo nevtrofilci.

Obstaja več vrst limfocitov:

  • B-limfociti - ustvarjajo protitelesa proti virusnim in bakterijskim okužbam.
  • Pomočniki in ubijalci T-limfocitov - začnejo delo B-limfocitov in samostojno uničujejo virusne celice.
  • Naravne celice ubijalke - lahko uničijo celice, okužene z virusom ali ki so bile podvržene tumorskim spremembam.

Monociti

Po svojih funkcijah so podobni nevtrofilcem. Glavna naloga monocitov je uničevanje tujega materiala. Svojo nalogo opravljajo s pomočjo fagocitoze.

To je postopek, pri katerem monocit absorbira bakterijo, virus ali kateri koli drug patogen. Znotraj celice ta element umre in daje monocitom informacije o njihovi strukturi. V prihodnosti bo to pomagalo B-limfocitom razviti protitelesa proti temu določenemu patogenu..

Eozinofili in bazofili

To so celice, ki sodelujejo pri alergijskih reakcijah. Njihovo število se močno poveča, če se v človeškem telesu razvije alergija na katero koli snov..

Zaradi kemičnih elementov, ki jih sproščajo eozinofili, človek razvije simptome akutne alergijske reakcije:

  • Obraz nabrekne,
  • Pojavi se kašelj ali izcedek iz nosu,
  • Koža pordeči,
  • Pojavi se izpuščaj.

Poleg alergij eozinofili reagirajo tudi na parazite. Dokazano je, da se število eozinofilcev poveča, če v telesu obstaja parazitska okužba, na primer lamblia ali opisthorchiasis. To je posledica odziva eozinofilov na parazitske antigene, ki vstopijo v kri.

Levkocitne funkcije

Ni zaman, da je levkoformula sestavljena iz več komponent. Vsaka od teh celic je pomembna za zagotavljanje telesu zdravega imunskega sistema. Vse se začne z vstopom bakterije ali virusa v človeško telo. Nevtrofil absorbira patogenega mikroba, ki izvede njegovo prebavo - fagocitozo.

Po fagocitozi nevtrofil zadrži delček mikroba in ga pokaže limfocitom. T-limfociti in B-limfociti skupaj organizirajo napad na patogena. B celice ustvarjajo maso protiteles, ki so idealna za to bakterijo. Le taki skupni ukrepi zagotavljajo imunski odziv pri kateri koli okužbi. Zato je razmerje med celicami levkograma tako pomembno.

Normalne vrednosti levkograma

V vsakem laboratoriju lahko različne vrednosti vzamemo za običajne, odvisno od tehnologije in reagenta, ki ga uporabljajo laboratorijski tehniki. Zato je treba dinamično analizo opazovanja opraviti v enem laboratoriju. To bo ohranilo pravilnost vrednosti in jasno izsledilo dinamiko..

Obstajajo pa povprečna merila, ki jih je mogoče uporabiti, če laboratorij ni posredoval svojih podatkov.

Norma števila celic je zelo odvisna od spola in starosti osebe..

StarostNevtrofilci,%Limfociti,%Monociti,%Eozinofili,%Bazofili,%
Novorojenčki do 28 dni50-8215-3543071428870-1
Do 1 leta17-5045-7143012428870-1
Od enega do dveh let30–5237-6142981428870-1
Do 5 let35-6233-5642981428560-1
Do 10 let45-6730-4642981428560-1
Do 15 let45-6725–4143011428560-0,5
Nad 16 let in odrasli45-7525-4043011427950-0,5

Kako gre analiza

Kri za določanje števila levkocitov lahko vzamemo na dva načina:

  • Kapilarna - od prsta.
  • Venska - iz obodne vene.

Kazalniki analize, sprejeti na različne načine, se lahko razlikujejo celo za eno osebo. Toda običajno te spremembe ne presegajo normalnih vrednosti. Ogled krvi pod mikroskopom se je vedno uporabljal kot tehnika štetja. Izvaja ga laborant, ki pod mikroskopom prešteje število celic v vidnih poljih.

Izračun se izvede za 100 celic, zato je končni rezultat priročno nastaviti v odstotkih. Pred štetjem nevtrofilcev ali drugih celic je vidno polje mentalno razdeljeno na 3 odseke od enega roba do drugega..

Danes mnogi laboratoriji uporabljajo avtomatski analizator. To je aparat, ki šteje vse možne celice, ki jih sreča..

Ko uporabljate hematološki analizator, si lahko v kratkem času ogledate več celic. Toda v spornih primerih je prednost gledanju pod mikroskopom laboratorijskega asistenta. Oseba lahko prepozna manjše razlike v videzu celic, ki lahko kažejo na patologijo.

Zakaj določiti levkoformulo

Veliko število kazalcev levkoformule omogoča odziv na številne bolezni. Dobro izračunana analiza v normalnih in patoloških razmerah bo zdravniku v veliko pomoč.

Ko zdravnik naroči, da določi število levkocitov, zasleduje več ciljev:

  • Pomoč pri postavitvi diagnoze,
  • Določitev resnosti ali aktivnosti procesa,
  • Dinamika okrevanja,
  • Reakcija ali pomanjkanje reakcije na zdravila,
  • Zgodnje odkrivanje zapletov.

Sprememba količine in razmerja v levkogramu

Pri izračunu odstotka nevtrofilnih celic je nujno prikazano razmerje zrelih in mladih oblik levkocitov. To vam omogoča razumevanje stopnje resnosti procesa in njegove resnosti..

S povečanjem števila vbodnih in mladih celic v analizi pravijo o premiku formule levkocitov v levo, saj so te celice na levi v obliki. To govori o aktivnem imunskem odzivu. V nekaterih primerih lahko videz najbolj nezrelih celic v periferni krvi kaže na onkološko bolezen..

Tabela razmerja oblik nevtrofilcev kot odstotek celotnega števila belih krvnih celic.

1 dan1 mesec1 leto1-5 let6-11 let12-17 letPri odraslih
Segmentirano,%40-7515-4515-4530-7535-7045-7050-75
Zabod,%2 - 16štirinajstpetnajstpetnajstšestnajstšestnajst1- 7
Mladi,%Ne sme presegati 1%

V spornih primerih ali med kliničnimi preskušanji se lahko uporabi določitev indeksa zastrupitve z levkociti (LII). To je razmerje med nezrelimi oblikami nevtrofilcev, ki se pojavijo med akutnim vnetjem, in drugimi celicami - limfociti, monociti, eozinofili.

Vrednosti indeksa se izračunajo glede na starost in spol. Približno indeksno število je 0,6.

Razlogi za povečanje ali zmanjšanje levkocitov

Povečanje števila nevtrofilcev se pojavi, kadar:

  • Bakterijske okužbe - tonzilitis, pielonefritis, pljučnica,
  • Zastrupitev katere koli narave,
  • Jemanje glukokortikosteroidov - prednizolona,
  • Opeklina,
  • Gangrena, srčni napad.

Zmanjšanje števila nevtrofilcev spremlja:

  • Hude bakterijske okužbe - bruceloza, tuberkuloza,
  • Virusne okužbe - ošpice, rdečke,
  • Učinki toksinov na kostni mozeg,
  • Sevalna bolezen,
  • Avtoimunske bolezni.

Glavni razlog za spremembo števila limfocitnih celic so različne vrste okužb. B-limfociti dozorijo v kostnem mozgu, T-limfociti pa v timusu. To razlikovanje poudarja, da se njihove funkcije razlikujejo. Toda v analizah ni pomembno, katera frakcija se promovira. Laboratorij preučuje skupno število limfocitov.

Limfocitoza ali povečano število limfocitov se pojavi, kadar:

  • Kronične bakterijske okužbe - tuberkuloza, sifilis, bruceloza,
  • Akutne virusne bolezni - gripa, norice, ošpice,
  • Tumorji krvnega sistema - limfomi,
  • Hormonske disfunkcije - hipotiroidizem,
  • Makrocitna anemija - pomanjkanje folata,
  • Avtoimunske patologije - sistemski eritematozni lupus.

Zmanjšano število limfocitov ali limfocitoza spremlja:

  • Primarne imunske pomanjkljivosti - Di Giorgijev sindrom,
  • Sekundarne imunske pomanjkljivosti - okužba s HIV,
  • Jemanje glukokortikosteroidov - prednizona,
  • Akutne bakterijske okužbe - streptokokna pljučnica,
  • Toksični učinki na kostni mozeg - sevanje, težke kovine.

Monociti imajo malo ali nič kliničnega pomena, če jih gledamo posamično. Zato se njihove spremembe običajno ocenjujejo v kombinaciji z drugimi kazalniki levkocitov..

Monociti se običajno povečajo, kadar:

  • Bakterijske okužbe,
  • Parazitske invazije,
  • Tumorji krvnega sistema.

Zmanjšanje števila monocitov praktično ne pride brez splošne levkocitopenije. Zato nima diagnostične vrednosti. Omeniti velja nalezljivo mononukleozo. To je virusna okužba, katere glavno merilo je odkrivanje mononuklearnih celic v krvi..

To so celice, ki so videti kot monociti, vendar so patološke. Pri zdravi osebi je odkrivanje mononuklearnih celic v krvi nesprejemljivo.

Eozinofili in bazofili so merilo za alergijske reakcije in nekatere nalezljive bolezni. Ocena njihovega števila je močno odvisna tudi od skupnega števila levkocitov v krvnem testu..

Najpogosteje se poveča število eozinofilcev, kadar:

  • Eozinofilni granulom,
  • Eozinofilna levkemija,
  • Parazitske invazije,
  • škrlatinka,
  • Alergijske reakcije,
  • Kronične dermatoze: luskavica, ekcem.

Nizki eozinofili spremljajo:

  • Jemanje kortikosteroidnih zdravil,
  • Nekatere hude okužbe, kot je tifus.

Splošni (klinični) krvni test s formulo levkocitov (5DIFF)

Krvni test s številom levkocitov

Krvni test z levkocitno formulo: kaj je potrebno?

Klinični krvni test z levkocitno formulo je hkrati ena najpreprostejših in najbolj informativnih študij, saj strokovnjaku omogoča, da oceni splošno zdravstveno stanje pacienta in pravočasno diagnosticira patologijo, vključno z latentno.
Po prejemu rezultatov študije strokovnjak upošteva naslednje vrste celic:

  • Eritrociti
  • Trombociti
  • Levkociti in njihove vrste in razmerje (levkocitna formula):
    • Granuolciti: nevtrofilci; Eozinofili; bazofili;
    • Monociti;
    • Limfociti.

Krvni test z levkocitno formulo: dekodiranje

Z levkocitozo pri ljudeh se število vseh vrst levkocitov le redko sorazmerno poveča, najpogosteje se poveča le ena vrsta celic, zaradi simptomov določene bolezni. Zato je pri začetni diagnozi bolnika pomembno, da naredimo splošni klinični test krvi za levkocite, da dobimo popolno sliko. Človeški kostni mozeg, kjer nastajajo te krvne celice, je maksimalno občutljiv na učinke patogenih mikroorganizmov in krvni test to v celoti odraža. Za to študijo je pomembna ne le vsebnost levkocitov v krvi, temveč tudi njihova oblika, velikost, razmerje med številom celic in njihova vključitev.

O čem priča količina levkocitov v krvi?

Ta študija omogoča zdravniku ne le, da oceni splošno zdravstveno stanje bolnika, temveč tudi diagnosticira prisotnost skritih patologij pri njem. Formula levkocitov prikazuje število takšnih vrst celic, kot so monociti, eozinofili, limfociti, bazofili in monociti. Njihovi indeksi so kazalci imunološke reaktivnosti, dela imunskega sistema in stopnje njegove odpornosti na patogene različnih bolezni..

Rahlo odstopanje števila levkocitov od norme (fiziološka levkocitoza) opazimo v analizah, opravljenih popoldan, po obroku, močnem fizičnem naporu ali stresu in tudi med nosečnostjo. Patološko obliko levkocitoze opazimo, kadar:

  • zastrupitev s strupenimi snovmi - ogljikov monoksid, arzen;
  • izpostavljenost sevanju;
  • nalezljive bolezni;
  • miokardni infarkt;
  • levkemija;
  • revmatizem.

Zmanjšanje ravni levkocitov pogosto opazimo pri:

  • potek različnih virusnih okužb;
  • anemija in hipoplazija kostnega mozga;
  • lupus;
  • uporaba zdravil iz številnih sulfonamidov.

Odvzem krvi in ​​interpretacijo rezultatov testov v naši kliniki izvajajo izkušeni strokovnjaki. Če želite opraviti kakovostno in natančno preučevanje telesa, nas kontaktirajte.

SPLOŠNA PRAVILA ZA PRIPRAVO KRVNIH PREISKAV

Za večino študij je priporočljivo darovati kri zjutraj na tešče, kar je še posebej pomembno, če se izvaja dinamično spremljanje določenega indikatorja. Vnos hrane lahko neposredno vpliva tako na koncentracijo preučevanih parametrov kot na fizikalne lastnosti vzorca (povečana motnost - lipemija - po zaužitju mastnega obroka). Če je potrebno, lahko čez 2-4 urni post daste kri čez dan. Tik pred odvzemom krvi je priporočljivo spiti 1-2 kozarca negazirane vode, kar bo pomagalo zbrati količino krvi, potrebno za študijo, zmanjšati viskoznost krvi in ​​zmanjšati verjetnost za nastanek strdkov v epruveti. Treba je izključiti fizični in čustveni stres, kajenje 30 minut pred študijo. Kri za raziskave se odvzame iz vene.

Popolna krvna slika s številom levkocitov + ESR

Popolna krvna slika (CBC).

To je najpogostejši krvni test, ki vključuje določanje koncentracije hemoglobina, števila eritrocitov, levkocitov in trombocitov na enoto prostornine, indeksa hematokrita in eritrocitov (MCV, MCH, MCHC).

Indikacije za namen analize:

  • presejalni in ambulantni pregledi;
  • spremljanje tekočega zdravljenja;
  • diferencialna diagnoza bolezni krvi.

Kaj je hemoglobin (Hb, hemoglobin)?

Hemoglobin je dihalni krvni pigment, ki ga vsebujejo eritrociti in je vključen v transport kisika in ogljikovega dioksida, uravnavanje kislo-bazičnega stanja.

Hemoglobin je sestavljen iz dveh delov, beljakovin in železa. Pri moških je vsebnost hemoglobina nekoliko višja kot pri ženskah. Otroci, mlajši od enega leta, imajo fiziološko znižanje indeksov hemoglobina. Fiziološke oblike hemoglobina:

  • oksihemoglobin (HbO2) - kombinacija hemoglobina s kisikom - nastaja predvsem v arterijski krvi in ​​ji daje škrlatno barvo;
  • znižan hemoglobin ali deoksihemoglobin (HbH) - hemoglobin, ki daje tkivom kisik;
  • karboksihemoglobin (HbCO2) - spojina hemoglobina z ogljikovim dioksidom - nastaja predvsem v venski krvi, ki posledično dobi temno češnjevo barvo.

Ko se koncentracija hemoglobina lahko poveča?

Za bolezni in stanja:

vodi do zgoščevanja krvi (opekline, vztrajno bruhanje, črevesna obstrukcija, dehidracija ali dolgotrajna dehidracija);

spremlja povečanje števila eritrocitov - primarna in sekundarna eritrocitoza (višinska bolezen, kronična obstruktivna pljučna bolezen, poškodbe krvnih žil v pljučih, močno kajenje tobaka, dedne hemoglobinopatije s povečano afiniteto hemoglobina za kisik in pomanjkanje 2,3-difosfoglicerola v eritrocitih, srce, policistična ledvična bolezen, hidronefroza, stenoza ledvične arterije kot posledica lokalne ishemije ledvic, adenokarcinom ledvic, cerebelarni hemangioblastom, Hippel-Lindauov sindrom, hematom, maternični miom, atrijski miksom, tumorske bolezni endokrinih žlez itd.);

fiziološke razmere (za prebivalce visokogorja, pilote, plezalce, po povečani telesni aktivnosti, dolgotrajnem stresu).

Ko se koncentracija hemoglobina lahko zmanjša?

Z anemijo različnih etiologij (posthemoragični akut z akutno izgubo krvi; pomanjkanje železa s kronično izgubo krvi po resekciji ali hudi poškodbi tankega črevesa; dedna, povezana z okvarjeno sintezo porfirinov; hemolitične anemije, povezane s povečanim uničenjem rdečih krvnih celic; idiopatske kemikalije, katerih vzrok ni jasen; megaloblastne anemije, povezane s pomanjkanjem vitamina B12 in folne kisline; anemija zaradi zastrupitve s svincem).

S prekomerno hidracijo (povečanje količine plazme v obtoku zaradi razstrupljevalne terapije, odprave edema itd.).

Kaj je eritrocit (rdeče krvne celice, RBC)?

Eritrociti so visoko specializirane nejedrske krvne celice v obliki dvokonkavnih diskov. Zaradi te oblike je površina eritrocitov večja, kot če bi imela obliko kroglice. Takšna posebna oblika eritrocitov prispeva k njihovi glavni funkciji - prenosu kisika iz pljuč v tkiva in ogljikovega dioksida iz tkiv v pljuča, pa tudi zaradi te oblike so eritrociti bolj sposobni reverzibilne deformacije pri prehodu skozi ozke ukrivljene kapilare. Eritrociti nastanejo iz retikulocitov ob izstopu iz kostnega mozga. V enem dnevu se obnovi približno 1% rdečih krvnih celic. Povprečna življenjska doba rdečih krvnih celic je 120 dni.

Ko se lahko število rdečih krvnih celic poveča (eritrocitoza)?

Eritremija ali Vakezova bolezen je ena od različic kronične levkemije (primarna eritrocitoza).

absolutno - posledica hipoksičnih stanj (kronične pljučne bolezni, prirojene srčne napake, povečana telesna aktivnost, bivanje na visoki nadmorski višini); povezano s povečano proizvodnjo eritropoetina, ki spodbuja eritropoezo (rak ledvic parenhima, hidronefroza in policistična ledvična bolezen, rak jetrnega parenhima, benigna družinska eritrocitoza); povezan s presežkom adrenokortikosteroidov ali androgenov (feokromocitom, Itsenko-Cushingova bolezen / sindrom, hiperaldosteronizem, cerebelarni hemangioblastom);

relativno - z zgoščevanjem krvi, ko se volumen plazme zmanjša ob ohranjanju števila rdečih krvnih celic (dehidracija, prekomerno potenje, bruhanje, driska, opekline, povečan edem in ascites; čustveni stres; alkoholizem; kajenje; sistemska hipertenzija).

Ko se lahko število rdečih krvnih celic zmanjša (eritrocitopenija)?

Za anemijo različnih etiologij: kot posledica pomanjkanja železa, beljakovin, vitaminov, aplastičnih procesov, hemolize, hemoblastoze, metastaz malignih novotvorb.

Kaj so indeksi eritrocitov (MCV, MCH, MCHC)?

Indeksi, ki omogočajo kvantitativno oceno glavnih morfoloških značilnosti eritrocitov.

MCV - povprečni volumen eritrocitov (povprečni volumen celic).

To je natančnejši parameter kot vizualna ocena velikosti rdečih krvnih celic. Vendar ni zanesljiv v prisotnosti velikega števila nenormalnih rdečih krvnih celic (na primer srpastih celic) v vzorcu krvi.

Na podlagi vrednosti MCV ločimo anemije:

  • mikrocitni MCV 100 fl (B12 in anemije zaradi pomanjkanja folata).

MCH - povprečna vsebnost hemoglobina v eritrocitih (povprečni celični hemoglobin).

Ta kazalnik določa povprečno vsebnost hemoglobina v posameznem eritrocitu. Podoben je barvnemu indikatorju, vendar natančneje odraža sintezo Hb in njegovo raven v eritrocitih. Na podlagi tega indeksa lahko anemijo razdelimo na normo-, hipo- in hiperkromno:

  • normohromija je značilna za zdrave ljudi, lahko pa se pojavi tudi pri hemolitičnih in aplastičnih anemijah, pa tudi pri anemijah, povezanih z akutno izgubo krvi;
  • hipokromija je posledica zmanjšanja volumna eritrocitov (mikrocitoza) ali zmanjšanja ravni hemoglobina v eritrocitih normalne prostornine. To pomeni, da lahko hipokromijo kombiniramo z zmanjšanjem volumna eritrocitov in jo opazimo pri normo- in makrocitozi. Pojavlja se pri anemiji pomanjkanja železa, anemiji s kroničnimi boleznimi, talasemiji, pri nekaterih hemoglobinopatijah, zastrupitvah s svincem, moteni sintezi porfirinov;
  • hiperkromija ni odvisna od stopnje nasičenosti eritrocitov, hemoglobina, ampak je posledica le količine rdečih krvnih celic. Opažajo ga pri megaloblastičnih, številnih kroničnih hemolitičnih anemijah, hipoplastični anemiji po akutni izgubi krvi, hipotiroidizmu, boleznih jeter, med jemanjem citostatikov, kontraceptivov, antikonvulzivov.

MCHC (povprečna koncentracija hemoglobina v celicah).

Povprečna koncentracija hemoglobina v eritrocitu odraža nasičenost eritrocita s hemoglobinom in označuje razmerje med količino hemoglobina in prostornino celice. Tako za razliko od MCH ni odvisen od prostornine eritrocita.

Povečanje MCHS opazimo pri hiperkromnih anemijah (prirojena sferocitoza in druge sferocitne anemije).

Zmanjšanje MCHS je lahko pri pomanjkanju železa, sideroblastičnih anemijah, talasemiji.

Kaj je hematokrit (Ht, hematokrit)?

To je količinski delež eritrocitov v polni krvi (razmerje med prostornino eritrocitov in plazme), ki je odvisno od števila in prostornine eritrocitov.

Hematokrit se pogosto uporablja za oceno resnosti anemije, pri kateri se lahko zmanjša na 25-15%. Vendar tega kazalnika ni mogoče oceniti kmalu po izgubi krvi ali transfuziji krvi, ker lahko dobite lažno povečane ali lažno znižane rezultate.

Hematokrit se lahko rahlo zmanjša pri odvzemu krvi v ležečem položaju in se poveča pri daljšem stiskanju vene s kablom pri jemanju krvi.

Kdaj se lahko hematokrit dvigne?

Eritremija (primarna eritrocitoza).

Sekundarna eritrocitoza (prirojene srčne napake, dihalna odpoved, hemoglobinopatije, novotvorbe v ledvicah, ki jih spremlja povečana tvorba eritropoetina, policistična ledvična bolezen).

Zmanjšanje količine obtočne plazme (zgoščevanje krvi) z opeklinami, peritonitisom, dehidracijo telesa (huda driska, neomajno bruhanje, prekomerno potenje, diabetes).

Kdaj lahko hematokrit pade?

  • Anemije.
  • Povečana količina krvnega obtoka (druga polovica nosečnosti, hiperproteinemija).
  • Hiperhidracija.

Kaj so bele krvne celice (WBC)?

Levkociti ali bele krvne celice so brezbarvne celice različnih velikosti (od 6 do 20 mikronov), okrogle ali nepravilne oblike. Te celice imajo jedro in se lahko samostojno premikajo kot enocelični organizem - ameba. Število teh celic v krvi je bistveno manjše kot število rdečih krvnih celic. Levkociti so glavni zaščitni dejavnik v boju človeškega telesa proti različnim boleznim. Te celice so "oborožene" s posebnimi encimi, ki so sposobni "prebaviti" mikroorganizme, vezati in razgraditi tuje beljakovinske snovi in ​​razgradne produkte, ki nastanejo v telesu med življenjsko aktivnostjo. Poleg tega nekatere oblike levkocitov proizvajajo protitelesa - beljakovinske delce, ki okužijo vse tuje mikroorganizme, ki vstopijo v krvni obtok, sluznice in druge organe in tkiva človeškega telesa. Tvorba levkocitov (levkopoeza) poteka v kostnem mozgu in bezgavkah.

Obstaja 5 vrst levkocitov:

  • nevtrofilci,
  • limfociti,
  • monociti,
  • eozinofili,
  • bazofili.

Ko se lahko število belih krvnih celic poveča (levkocitoza)?

  • Akutne okužbe, zlasti če so njihovi povzročitelji koki (stafilokok, streptokok, pnevmokok, gonokok). Čeprav lahko številne akutne okužbe (tifusni, paratifusni, salmonelozni itd.) V nekaterih primerih povzročijo levkopenijo (zmanjšanje števila levkocitov).
  • Suppuration in vnetni procesi različne lokalizacije: pleura (plevritis, empijem), trebušna votlina (pankreatitis, apendicitis, peritonitis), podkožje (panaritij, absces, flegmon) itd..
  • Revmatični napad.
  • Zastrupitev, vključno z endogenimi (diabetična acidoza, eklampsija, uremija, protin).
  • Maligne novotvorbe.
  • Poškodbe, opekline.
  • Akutna krvavitev (še posebej, če je krvavitev notranja: v trebušno votlino, plevralni prostor, sklep ali v neposredni bližini trde ovojnice).
  • Operativni posegi.
  • Infarkti notranjih organov (miokard, pljuča, ledvice, vranica).
  • Mielo- in limfocitna levkemija.
  • Rezultat delovanja adrenalina in steroidnih hormonov.
  • Reaktivna (fiziološka) levkocitoza: izpostavljenost fiziološkim dejavnikom (bolečina, hladna ali vroča kopel, gibanje, čustveni stres, izpostavljenost sončni svetlobi in UV-žarkom); menstruacija; obdobje poroda.

Kadar je lahko število belih krvnih celic nizko (levkopenija)?

  • Nekatere virusne in bakterijske okužbe (gripa, tifusna mrzlica, tularemija, ošpice, malarija, rdečke, mumps, infekcijska mononukleoza, miliarna tuberkuloza, AIDS).
  • Sepsa.
  • Hipo- in aplazija kostnega mozga.
  • Poškodbe kostnega mozga s kemikalijami, zdravili.
  • Izpostavljenost ionizirajočemu sevanju.
  • Splenomegalija, hipersplenizem, stanje po splenektomiji.
  • Akutna levkemija.
  • Mielofibroza.
  • Mielodisplastični sindromi.
  • Plazmocitom.
  • Metastaze v kostnem mozgu novotvorb.
  • Addison-Birmerjeva bolezen.
  • Anafilaktični šok.
  • Sistemski eritematozni lupus, revmatoidni artritis in druge bolezni kolagena.
  • Sprejem sulfonamidov, kloramfenikola, analgetikov, nesteroidnih. protivnetna zdravila, tireostatiki, citostatiki.

Kaj je trombocit (PLT)?

Trombociti ali trombociti so najmanjši med celičnimi elementi krvi, katerih velikost je 1,5-2,5 mikrona. Trombociti opravljajo angiotrofne, adhezivno-agregacijske funkcije, sodelujejo v procesih koagulacije in fibrinolize ter zagotavljajo umik krvnega strdka. Na svoji membrani lahko prenašajo imunski kompleksi v obtoku, koagulacijske faktorje (fibrinogen), antikoagulante, biološko aktivne snovi (serotonin) in ohranjajo vazospazem. Zrnca trombocitov vsebujejo faktorje strjevanja krvi, encim peroksidaze, serotonin, kalcijeve ione Ca2 +, ADP (adenozin difosfat), von Willebrandov faktor, trombocitni fibrinogen, rastni faktor trombocitov.

Ko se število trombocitov poveča (trombocitoza)?

Primarno (kot posledica širjenja megakariocitov):

  • esencialna trombocitemija;
  • eritremija;
  • mieloična levkemija.

Sekundarni (ki nastane v ozadju bolezni):

  • vnetni procesi (sistemske vnetne bolezni, osteomielitis, tuberkuloza);
  • maligne novotvorbe v želodcu, ledvicah (hipernefroma), limfogranulomatoza;
  • levkemija (megakaricitna levkemija, policitemija, kronična mieloična levkemija itd.). Pri levkemiji je trombocitopenija zgodnji znak, z napredovanjem bolezni pa se razvije trombocitopenija;
  • ciroza jeter;
  • stanje po masivni (več kot 0,5 l) izgubi krvi (tudi po večjih kirurških posegih), hemoliza;
  • stanje po odstranitvi vranice (trombocitoza običajno traja 2 meseca po operaciji);
  • pri sepsi, ko lahko število trombocitov doseže 1000 * 109 / l;
  • psihične vaje.

Ko se število trombocitov zmanjša (trombocitopenija)?

Trombocitopenija je vedno zaskrbljujoč simptom, saj predstavlja nevarnost povečane krvavitve in podaljša trajanje krvavitve.

Prirojena trombocitopenija:

  • Wiskott-Aldrichov sindrom;
  • Sindrom Chédiak-Higashi;
  • Fanconijev sindrom;
  • May-Hegglinova anomalija;
  • Bernard-Soulierjev sindrom (velikanski trombociti).

Pridobljena trombocitopenija:

  • avtoimunska (idiopatska) trombocitopenična purpura (zmanjšanje števila trombocitov je posledica njihovega povečanega uničenja pod vplivom posebnih protiteles, katerih mehanizem tvorbe še ni vzpostavljen);
  • zdravilni (pri jemanju številnih zdravil pride do toksičnih ali imunskih poškodb kostnega mozga: citostatiki (vinblastin, vinkristin, merkaptopurin itd.); kloramfenikol; sulfa zdravila (biseptol, sulfodimetoksin), aspirin, butadion, reopirin, analgin itd.);
  • s sistemskimi boleznimi vezivnega tkiva: sistemski eritematozni lupus, skleroderma, dermatomiozitis;
  • z virusnimi in bakterijskimi okužbami (ošpice, rdečke, norice, gripa, rikecioza, malarija, toksoplazmoza);
  • stanja, povezana s povečano aktivnostjo vranice pri cirozi jeter, kroničnem in redkeje akutnem virusnem hepatitisu;
  • aplastična anemija in mieloftiza (nadomestitev kostnega mozga s tumorskimi celicami ali vlaknastim tkivom);
  • megaloblastne anemije, tumorske metastaze v kostnem mozgu; avtoimunska hemolitična anemija in trombocitopenija (Evansov sindrom); akutna in kronična levkemija;
  • disfunkcija ščitnice (tirotoksikoza, hipotiroidizem);
  • sindrom razširjene intravaskularne koagulacije (sindrom razširjene intravaskularne koagulacije);
  • paroksizmalna nočna hemoglobinurija (bolezen Markiafava-Micheli);
  • obsežne transfuzije krvi, zunajtelesna cirkulacija;
  • v obdobju novorojenčka (nedonošenost, hemolitična bolezen novorojenčka, novorojenčka avtoimunska trombocitopenična purpura);
  • kongestivno srčno popuščanje, tromboza jetrnih ven;
  • med menstruacijo (za 25-50%).

Kolikšna je hitrost sedimentacije eritrocitov (ESR, stopnja sedimentacije eritrocitov, ESR)?

To je pokazatelj hitrosti ločevanja krvi v epruveti z dodanim antikoagulantom v dve plasti: zgornjo (prozorna plazma) in spodnjo (usedli eritrociti). Hitrost sedimentacije eritrocitov je ocenjena z višino tvorjene plazemske plasti v mm na 1 uro. Specifična teža eritrocitov je večja od specifične teže plazme; zato se ob prisotnosti antikoagulanta v epruveti rdeče krvne celice pod vplivom gravitacije usedejo na dno. Hitrost usedanja eritrocitov je v glavnem odvisna od stopnje njihove agregacije, to je njihove sposobnosti, da se držijo skupaj. Združevanje eritrocitov je v glavnem odvisno od njihovih električnih lastnosti in beljakovinske sestave krvne plazme. Običajno rdeče krvne celice nosijo negativni naboj (zeta potencial) in se odbijajo. Stopnja agregacije (in s tem ESR) narašča z naraščajočo koncentracijo tako imenovanih beljakovin akutne faze v plazmi - označevalcev vnetnega procesa. Najprej - fibrinogen, C-reaktivni protein, ceruloplazmin, imunoglobulini in drugi. Nasprotno, ESR se zmanjšuje s povečanjem koncentracije albumina. Na zeta potencial eritrocitov vplivajo tudi drugi dejavniki: pH v plazmi (acidoza zmanjša ESR, poveča alkalozo), ionski naboj v plazmi, lipidi, viskoznost krvi, prisotnost protiteles proti eritrocitom. Število, oblika in velikost rdečih krvnih celic vpliva tudi na sedimentacijo. Zmanjšanje vsebnosti eritrocitov (anemija) v krvi vodi do pospeševanja ESR in, nasprotno, povečanje vsebnosti rdečih krvnih celic v krvi upočasni stopnjo sedimentacije (sedimentacije).

Pri akutnih vnetnih in nalezljivih procesih opazimo spremembo hitrosti sedimentacije eritrocitov 24 ur po zvišanju temperature in povečanju števila levkocitov.

Indikator ESR se razlikuje glede na številne fiziološke in patološke dejavnike. Vrednosti ESR pri ženskah so nekoliko višje kot pri moških. Spremembe beljakovinske sestave krvi med nosečnostjo vodijo do povečanja ESR v tem obdobju. Čez dan so možna nihanja vrednosti, največjo raven opazujemo podnevi.

Indikacije za namen študije:

  • vnetne bolezni;
  • nalezljive bolezni;
  • tumorji;
  • presejalni pregled med preventivnimi pregledi.

Ko se ESR pospeši?

  • Vnetne bolezni različnih etiologij.
  • Akutne in kronične okužbe (pljučnica, osteomielitis, tuberkuloza, sifilis).
  • Paraproteinemija (multipli mielom, Waldenstromova bolezen).
  • Tumorske bolezni (karcinom, sarkom, akutna levkemija, limfogranulomatoza, limfom).
  • Avtoimunske bolezni (kolagenoze).
  • Ledvična bolezen (kronični nefritis, nefrotični sindrom).
  • Miokardni infarkt.
  • Hipoproteinemija.
  • Anemija, stanje po izgubi krvi.
  • Zastrupitev.
  • Poškodbe, zlomi kosti.
  • Stanje po šoku, operaciji.
  • Hiperfibrinogenemija.
  • Pri ženskah med nosečnostjo, menstruacijo, v poporodnem obdobju.
  • Starejša starost.
  • Jemanje zdravil (estrogeni, glukokortikoidi).

Ko se ESR upočasni?

  • Eritremije in reaktivna eritrocitoza.
  • Izraziti simptomi odpovedi krvnega obtoka.
  • Epilepsija.
  • Postenje, zmanjšana mišična masa.
  • Jemanje kortikosteroidov, salicilatov, kalcija in živih pripravkov.
  • Nosečnost (zlasti 1 in 2 semester).
  • Vegetarijanska prehrana.
  • Miodistrofije.

Kakšno je diferencialno število belih celic?

Formula levkocitov je odstotek različnih vrst levkocitov.

Glede na morfološke značilnosti (vrsta jedra, prisotnost in narava citoplazemskih vključkov) ločimo 5 glavnih vrst levkocitov:

  • nevtrofilci;
  • eozinofili;
  • bazofili;
  • limfociti;
  • monociti.

Poleg tega se levkociti razlikujejo po zrelosti. Večina matičnih celic zrelih oblik levkocitov (mladi, mielociti, promielociti, prolimfociti, promonociti, blastne oblike celic) se pojavi v periferni krvi samo v primeru patologije.

Študija formule levkocitov je zelo pomembna pri diagnozi večine hematoloških, nalezljivih, vnetnih bolezni, pa tudi za oceno resnosti stanja in učinkovitosti terapije..

Formula levkocitov ima starostne značilnosti (pri otrocih, zlasti v obdobju novorojenčkov, se razmerje celic močno razlikuje od odraslih).

Približno 60% celotnega števila granulocitov je v kostnem mozgu, kar predstavlja rezervo kostnega mozga, 40% v drugih tkivih in le manj kot 1% v periferni krvi.

Različne vrste levkocitov opravljajo različne funkcije, zato določitev razmerja med različnimi vrstami levkocitov, vsebnosti mladih oblik, identifikacija patoloških celičnih oblik nosi dragocene diagnostične informacije.

Možne možnosti za spremembo (premik) formule levkocitov:

premik levkocitne formule v levo - povečanje števila nezrelih (vbodnih) nevtrofilcev v periferni krvi, videz metamielocitov (mladih), mielocitov;

premik formule levkocitov v desno - zmanjšanje normalnega števila vbodnih nevtrofilcev in povečanje števila segmentiranih nevtrofilcev s hipersegmentiranimi jedri (megaloblastna anemija, bolezni ledvic in jeter, stanje po transfuziji krvi).

Kaj so nevtrofilci?

Nevtrofilci so najbolj razširjena vrsta belih krvnih celic, saj predstavljajo 45-70% vseh levkocitov. Glede na stopnjo zrelosti in obliko jedra v periferni krvi se izolirajo vbodni (mlajši) in segmentirani (zreli) nevtrofilci. Mlajše celice nevtrofilne serije - mlade (metamielociti), mielociti, promielociti - se v primeru patologije pojavijo v periferni krvi in ​​so dokaz spodbujanja tvorbe celic te vrste. Trajanje kroženja nevtrofilcev v krvi je v povprečju približno 6,5 ure, nato pa se preselijo v tkivo.

Sodelujte pri uničenju nalezljivih povzročiteljev, ki so vstopili v telo, in tesno sodelujejo z makrofagi (monociti), T- in B-limfociti. Nevtrofilci izločajo snovi z baktericidnimi učinki, spodbujajo regeneracijo tkiv, odstranjujejo iz njih poškodovane celice in izločajo snovi, ki spodbujajo regeneracijo. Njihova glavna naloga je zaščita pred okužbami s kemotaksijo (usmerjeno gibanje na stimulanse) in fagocitozo (absorpcija in prebava) tujih mikroorganizmov.

Povečanje števila nevtrofilcev (nevtrofilija, nevtrofilija, nevtrocitoza) se praviloma kombinira s povečanjem skupnega števila levkocitov v krvi. Močno zmanjšanje števila nevtrofilcev lahko privede do življenjsko nevarnih nalezljivih zapletov. Agranulocitoza - močno zmanjšanje števila granulocitov v periferni krvi do njihovega popolnega izginotja, kar vodi do zmanjšanja odpornosti telesa na okužbo in razvoja bakterijskih zapletov.

Ko se lahko poveča skupno število nevtrofilcev (nevtrofilija, nevtrofilija)?

Akutne bakterijske okužbe (abscesi, osteomielitis, apendicitis, akutni vnetje srednjega ušesa, pljučnica, akutni pielonefritis, salpingitis, meningitis, tonzilitis, akutni holecistitis, tromboflebitis, sepsa, peritonitis, empiem plevre, škrlatinka, kolera itd.).

  • Glivične, spirohete, nekatere virusne, parazitske, rikecijske okužbe.
  • Vnetje ali nekroza tkiva (miokardni infarkt, obsežne opekline, gangrena, hitro razvijajoči se maligni tumor z razpadom, nodularni periarteritis, akutni revmatizem, revmatoidni artritis, pankreatitis, dermatitis, peritonitis).
  • Stanje po operaciji.
  • Mieloproliferativne bolezni (kronična mieloična levkemija, eritremija).
  • Akutne krvavitve.
  • Cushingov sindrom.
  • Jemanje kortikosteroidov, zdravil digitalisa, heparina, acetilholina.
  • Endogena zastrupitev (uremija, eklampsija, diabetična acidoza, protin).
  • Eksogena zastrupitev (svinec, kačji strup, cepiva).
  • Sproščanje adrenalina med stresnimi situacijami, fizičnim stresom in čustvenim stresom (lahko povzroči podvojitev števila nevtrofilcev v periferni krvi), izpostavljenost vročini, mrazu, bolečini med nosečnostjo.

Ko se poveča število nezrelih nevtrofilcev (premik v levo)?

V tej situaciji se v krvi poveča število zabodljivih nevtrofilcev, možen je pojav metamielocitov (mladih), mielocitov.

To je lahko, kadar:

  • akutne nalezljive bolezni;
  • metostaza malignih novotvorb različne lokalizacije;
  • začetna stopnja kronične mieloične levkemije;
  • tuberkuloza;
  • miokardni infarkt;
  • zastrupitev;
  • v stanju šoka;
  • fizični stres;
  • acidoza in koma.

Ko pride do zmanjšanja števila nevtrofilcev (nevtropenija)?

  • Bakterijske okužbe (tifus, paratifus, tularemija, bruceloza, subakutni bakterijski endokarditis, miliarna tuberkuloza).
  • Virusne okužbe (nalezljivi hepatitis, gripa, ošpice, rdečke, norice).
  • Malarija.
  • Kronične vnetne bolezni (zlasti pri starejših in oslabelih).
  • Ledvična odpoved.
  • Huda sepsa z razvojem septičnega šoka.
  • Hemoblastoza (kot posledica hiperplazije tumorskih celic in zmanjšanja normalne hematopoeze).
  • Akutna levkemija, aplastična anemija.
  • Avtoimunske bolezni (sistemski eritematozni lupus, revmatoidni artritis, kronična limfocitna levkemija).
  • Izoimunska agranulocitoza (pri novorojenčkih, po transfuziji).
  • Anafilaktični šok.
  • Splenomegalija.
  • Dedne oblike nevtropenije (ciklična nevtropenija, družinska benigna kronična nevtropenija, Kostmannova trajna dedna nevtropenija).
  • Ionizirajoče sevanje.
  • Strupena sredstva (benzen, anilin itd.).
  • Pomanjkanje vitamina B12 in folne kisline.
  • Jemanje nekaterih zdravil (derivati ​​pirazolona, ​​nesteroidna protivnetna zdravila, antibiotiki, zlasti kloramfenikol, sulfa, zlati pripravki).
  • Jemanje zdravil proti raku (citostatiki in imunosupresivi).
  • Prebavni toksični dejavniki (uživanje pokvarjenih prezimljenih žit itd.).

Kaj so eozinofili?

Eozinofili predstavljajo 0,5-5% vseh krvnih levkocitov. Sodelujejo pri reakcijah telesa na parazitske (helmintske in protozojske), alergijske, nalezljive in onkološke bolezni, ko je alergijska komponenta vključena v patogenezo bolezni, ki jo spremlja prekomerna produkcija IgE. Po zorenju v kostnem mozgu so eozinofili nekaj ur (približno 3-4 ure) v obtočni krvi in ​​nato migrirajo v tkiva, kjer je njihova življenjska doba 8-12 dni. Za osebo je značilno kopičenje eozinofilcev v tkivih v stiku z zunanjim okoljem - v pljučih, prebavilih, koži, urogenitalnem traktu. Njihova količina v teh tkivih je 100-300-krat večja od vsebnosti v krvi. Pri alergijskih boleznih se eozinofili kopičijo v tkivih, ki sodelujejo pri alergijskih reakcijah, in nevtralizirajo biološko aktivne snovi, ki nastanejo med temi reakcijami, zavirajo izločanje histamina z mastociti in bazofili ter delujejo fagocitno in baktericidno. Za eozinofile je značilen dnevni ritem nihanja v krvi, najvišje stopnje so zabeležene ponoči, najnižje pa podnevi. Na začetku vnetja pogosto opazimo zmanjšanje števila eozinofilcev v krvi (eozinopenija). Povečanje števila eozinofilov v krvi (eozinofilija) ustreza začetku okrevanja. Za številne nalezljive bolezni z visoko koncentracijo IgE pa je po koncu vnetnega procesa značilno veliko število eozinofilcev v krvi, kar kaže na nepopoln imunski odziv z njegovo alergijsko komponento. Zmanjšanje števila eozinofilcev v aktivni fazi bolezni ali v pooperativnem obdobju pogosto kaže na resno stanje bolnika.

Ko se število eozinofilcev poveča (eozinofilija)?

  • Alergijske bolezni (bronhialna astma, angioedem, eozinofilni granulomatozni vaskulitis, seneni nahod, alergijski dermatitis, alergijski rinitis).
  • Alergijske reakcije na hrano, zdravila.
  • Parazitske invazije - helmintske in protozojske (askariaza, toksokariaza, trihinoza, ehinokokoza, filariaza, opisthorchiasis, giardiasis itd.).
  • Fibroplastični parietalni endokarditis.
  • Hemoblastoza (akutna levkemija, kronična mieloična levkemija, eritremija, limfomi, limfogranulomatoza) in drugi tumorji, zlasti z metastazami ali nekrozo.
  • Wiskott-Aldrichov sindrom.
  • Bolezni vezivnega tkiva (revmatoidni artritis, periarteritis nodosa).
  • Pljučna bolezen.
  • Nekatere otroške okužbe (škrlatinka, norice).
  • Ko je število eozinofilcev zmanjšano ali ga sploh ni (eozinopenija in aneozinofilija)?
  • Začetno obdobje nalezljivo-toksičnega (vnetnega) procesa.
  • Povečana aktivnost adrenokortikoidov.
  • Gnojno-septični procesi.

Kaj so bazofili?

Najmanjša populacija levkocitov. Bazofili predstavljajo v povprečju 0,5% celotnega števila krvnih levkocitov. V bazofilih kri in tkiva (med njimi so mastociti) opravljajo številne funkcije: vzdržujejo pretok krvi v majhnih žilah, spodbujajo rast novih kapilar in zagotavljajo migracijo drugih levkocitov v tkiva. Sodelujte v alergijskih in celičnih vnetnih reakcijah zapoznelega tipa v koži in drugih tkivih, kar povzroča hiperemijo, nastanek eksudata in povečano prepustnost kapilar. Bazofili z degranulacijo (uničenjem zrnc) sprožijo razvoj anafilaktične preobčutljivostne reakcije takoj. Vsebujejo biološko aktivne snovi (histamin; levkotrieni, ki povzročajo krč gladkih mišic; "dejavnik, ki aktivira trombocite" itd.). Življenjska doba bazofilcev je 8-12 dni, čas obtoka v periferni krvi (kot pri vseh granulocitih) je nekaj ur.

Ko pride do povečanja števila bazofilcev (bazofilija)?

  • Alergijske reakcije na hrano, zdravila, vnos tujih beljakovin.
  • Kronična mieloična levkemija, mielofibroza, eritremija, limfogranulomatoza.
  • Hipotiroidizem (hipotiroidizem).
  • Nefritis.
  • Kronični ulcerozni kolitis.
  • Hemolitične anemije.
  • Pomanjkanje železa po zdravljenju anemije zaradi pomanjkanja železa.
  • Anemija pomanjkanja B12.
  • Stanja po splenektomiji.
  • Pri zdravljenju z estrogeni, antitiroidnimi zdravili.
  • Med ovulacijo, nosečnostjo, zgodnjim obdobjem.
  • Pljučni rak.
  • Policitemija vera.
  • Diabetes.
  • Akutni hepatitis z zlatenico.
  • Ulcerozni kolitis.
  • Hodgkinova bolezen.

Kaj so limfociti?

Limfociti predstavljajo 20-40% celotnega števila levkocitov. Limfociti nastanejo v kostnem mozgu in aktivno delujejo v limfoidnem tkivu. Glavna naloga limfocitov je prepoznavanje tujega antigena in sodelovanje pri ustreznem imunološkem odzivu telesa. Limfociti predstavljajo edinstveno raznoliko populacijo celic, ki izvirajo iz različnih predhodnikov in jih združuje ena sama morfologija. Po izvoru so limfociti razvrščeni v dve glavni subpopulaciji: T-limfociti in B-limfociti. Obstaja tudi skupina limfocitov, imenovana "niti T- niti B-" ali "0-limfociti" (nični limfociti). Celice, ki sestavljajo to skupino, so po morfološki strukturi enake limfocitom, razlikujejo pa se po poreklu in funkcionalnih lastnostih - celice imunološkega spomina, celice ubijalke, pomočniki, supresorji.

Različne subpopulacije limfocitov opravljajo različne funkcije:

zagotavljanje učinkovite celične imunosti (vključno z zavrnitvijo presadka, uničenjem tumorskih celic);

tvorba humoralnega odziva (sinteza protiteles proti tujim beljakovinam - imunoglobulini različnih razredov);

uravnavanje imunskega odziva in koordinacija celotnega imunskega sistema kot celote (sproščanje regulatorjev beljakovin - citokinov);

zagotavljanje imunološkega spomina (sposobnost telesa, da pospeši in okrepi imunski odziv ob ponovnem srečanju s tujcem).

Upoštevati je treba, da formula levkocitov odraža relativno (odstotno) vsebnost levkocitov različnih vrst, povečanje ali zmanjšanje odstotka limfocitov pa morda ne odraža prave (absolutne) limfocitoze ali limfopenije, temveč je posledica zmanjšanja ali povečanja absolutnega števila levkocitov drugih vrst (običajno nevtrofilcev). ).

Ko se lahko poveča število limfocitov (limfocitoza)?

  • Virusna okužba (infekcijska mononukleoza, akutni virusni hepatitis, okužba s citomegalovirusom, oslovski kašelj, ARVI, toksoplazmoza, herpes, rdečke, okužba s HIV).
  • Akutna in kronična limfocitna levkemija, Waldenstromova makroglobulinemija, limfomi med levkemijo.
  • Tuberkuloza.
  • Sifilis.
  • Bruceloza.
  • Zastrupitev s tetrakloroetanom, svincem, arzenom, ogljikovim disulfidom.
  • Pri jemanju nekaterih zdravil (levodopa, fenitoin, valprojska kislina, narkotični analgetiki itd.).

Ko se lahko število limfocitov zmanjša (limfopenija)?

  • Akutne okužbe in bolezni.
  • Začetna faza infekcijsko-toksičnega procesa.
  • Hude virusne bolezni.
  • Miliarna tuberkuloza.
  • Sistemski eritematozni lupus.
  • Aplastična anemija.
  • Terminalna stopnja raka.
  • Sekundarne imunske pomanjkljivosti.
  • Ledvična odpoved.
  • Okvara krvnega obtoka.
  • Rentgenska terapija. Jemanje zdravil s citostatičnim učinkom (klorambucil, asparaginaza), glukokortikoidi, dajanje anti-limfocitnega seruma

.Kaj so monociti?

Monociti so največje celice med levkociti (sistem fagocitnih makrofagov) in predstavljajo 2-10% vseh levkocitov. Monociti sodelujejo pri tvorbi in uravnavanju imunskega odziva. V tkivih se monociti diferencirajo v organo- in tkivno specifične makrofage. Monociti / makrofagi so sposobni gibanja, podobnega amebama, in kažejo izrazito fagocitno in baktericidno aktivnost. Makrofagi - monociti lahko absorbirajo do 100 mikrobov, nevtrofilci pa le 20-30. V žarišču vnetja makrofagi fagocitozni mikrobi, denaturirani proteini, kompleksi antigen-protitelesa, pa tudi mrtvi levkociti, poškodujejo celice vnetega tkiva, očistijo žarišče vnetja in ga pripravijo na regeneracijo. Skriva več kot 100 biološko aktivnih snovi. Spodbujajo dejavnik, ki povzroča tumorsko nekrozo (kaheksin), ki ima citotoksične in citostatične učinke na tumorske celice. Izločeni interlevkin I in kaheksin delujeta na termoregulacijska središča hipotalamusa in povečujeta telesno temperaturo. Makrofagi sodelujejo pri uravnavanju hematopoeze, imunskega odziva, hemostaze, presnove lipidov in železa. Monociti nastanejo v kostnem mozgu iz monoblastov. Po odhodu iz kostnega mozga krožijo v krvi 36 do 104 ure in nato migrirajo v tkiva. V tkivih se monociti diferencirajo v organo- in tkivno specifične makrofage. Tkivo vsebuje 25-krat več monocitov kot krvi.

Ko se število monocitov poveča (monocitoza)?

  • Virusne okužbe (nalezljiva mononukleoza).
  • Glivične, protozojske okužbe (malarija, lišmanioza).
  • Obdobje okrevanja po akutnih okužbah.
  • Granulomatoza (tuberkuloza, sifilis, bruceloza, sarkoidoza, ulcerozni kolitis).
  • Kolagenoze (sistemski eritematozni lupus, revmatoidni artritis, periarteritis nodosa).
  • Bolezni krvi (akutna monoblastna in mielomonoblastna levkemija, kronična monocitna in mielomonocitna mieloična levkemija, limfogranulomatoza).
  • Subakutni septični endokarditis.
  • Enteritis.
  • Počasna sepsa.
  • Zastrupitev s fosforjem, tetrakloroetanom.

Ko se število monocitov zmanjša (monocitopenija)?

  • Aplastična anemija.
  • Porod.
  • Operativni posegi.
  • Šok stanja.
  • Dlakavocelična levkemija.
  • Piogene okužbe.
  • Jemanje glukokortikoidov.

Kaj so retikulociti?

Retikulociti so mlade oblike eritrocitov (predhodniki zrelih eritrocitov), ​​ki vsebujejo zrnasto-nitasto snov, ki jo zazna poseben (supravitalni) madež. Retikulociti se nahajajo tako v kostnem mozgu kot v periferni krvi. Čas zorenja retikulocitov je 4-5 dni, od tega v 3 dneh dozorijo v periferni krvi, nato pa postanejo zreli eritrociti. Pri novorojenčkih najdemo retikulocite v večjem številu kot pri odraslih.

Število retikulocitov v krvi odraža regenerativne lastnosti kostnega mozga. Njihov izračun je pomemben za oceno stopnje aktivnosti eritropoeze (nastajanje eritrocitov): s pospeševanjem eritropoeze se delež retikulocitov poveča, s pojemanjem pa se zmanjša. V primeru povečanega uničenja eritrocitov lahko delež retikulocitov preseže 50%. Močno zmanjšanje števila eritrocitov v periferni krvi lahko privede do umetnega precenjevanja števila retikulocitov, saj se slednji izračuna v% vseh eritrocitov. Zato se za oceno resnosti anemije uporablja "retikularni indeks":% retikulocitov x hematokrit / 45 x 1,85, kjer je 45 normalni hematokrit, 1,85 je število dni, potrebnih za vstop novih retikulocitov v kri. Če je indeks 2-3, potem se poveča nastajanje rdečih krvnih celic..

Indikacije za namen analize:

  • diagnoza neučinkovite hematopoeze ali zmanjšanje proizvodnje eritrocitov;
  • diferencialna diagnoza anemije;
  • ocena odziva na zdravljenje z železom, folno kislino, vitaminom B12, eritropoetinom;
  • spremljanje učinka presaditve kostnega mozga;
  • spremljanje eritrosupresivne terapije.

Ko se število retikulocitov poveča (retikulocitoza)?

  • Posthemoragična anemija (retikulocitna kriza, 3-6-kratno povečanje).
  • Hemolitična anemija (do 300%).
  • Akutno pomanjkanje kisika.
  • Zdravljenje anemije s pomanjkanjem B12 (retikulocitna kriza na 5-9. Dan zdravljenja z vitaminom B12).
  • Terapija anemije zaradi pomanjkanja železa s pripravki železa (8-12 dni zdravljenja).
  • Talasemija.
  • Malarija.
  • Policitemija.
  • Metastaze tumorja v kostnem mozgu.

Ko se število retikulocitov zmanjša?

  • Aplastična anemija.
  • Hipoplastična anemija.
  • Nezdravljena anemija s pomanjkanjem B12.
  • Metastaze v kostni neoplazmi.
  • Avtoimunske bolezni hematopoetskega sistema.
  • Miksedem.
  • Bolezni ledvic.
  • Alkoholizem.

Več O Tahikardijo

Študija alfa amilaze zdravniki predpisujejo predvsem za diagnozo pankreatitisa. Vendar pa lahko ta analiza zagotovi dragocene informacije tudi v primeru drugih bolezni.

Danes je zelo pogosta, zlasti v otroštvu, takšna bolezen, kot je cerebralni hidrocefalus. Ljudje s to boleznijo močno trpijo, včasih celo izgubijo nekatere možganske funkcije, delovno sposobnost in večino svojega zdravja.

Žilne bolezni so razvrščene v splošno kategorijo skupaj z nepravilnostmi v srčnem delu. Kršitve že dolgo ostanejo neopažene, ker se majhno število bolnikov obrne na zdravnike.

Bolečine v prstih, napenjanje vene so simptomi številnih patologij zgornjih okončin, od zlomov do tromboze. Če želite natančno ugotoviti, zakaj roka boli, je žila na falangah otekla ali modra, kaj naprej pa lahko po temeljitem pregledu opravi le specialist za vaskularne bolezni.